Затишна, приємна тілу, м'яка постіль – головна умова комфортного здорового сну. І подушка у цьому процесі відіграє важливу роль. Ось уже кілька століть люди використовують вироби з натуральним наповнювачем – з пташиного пуху та пір'я. Такі подушки гігроскопічні, легкі, пухнасті, сон на них суцільне задоволення. Велика кількість інноваційних синтетичних матеріалів, що з'явилися на ринку, не знизило популярності класичної пухової подушки. Вона, як і раніше, знаходить своїх шанувальників. Однак, щоб знайти дійсно комфортну, «свою» постіль, потрібно знати, як вибрати пухову подушку, які критерії слід при цьому врахувати.
Який пух використовують у подушках?
Перше, на що потрібно звернути увагу, перш ніж вибрати подушку, на вигляд наповнювача. Для набивання використовується пух водоплавних птахів – качок, гусей, гагар, а також так званий лебяжий, який є штучним матеріалом. Крім того, до складу таких виробів можуть включатися м'які пір'я.
Слід пам'ятати, що куряче пір'я і пух застосовувати як матеріал не можна: цей матеріал може становити загрозу для здоров'я. Він важко піддається обробці, швидко вбирає вологу, згодом починає розкладатися, стаючи розсадником бактерій.
Качиний
Найпоширеніший вид наповнювача. Пух та перо для набивання буває сірий, білий, змішаний. Білий пух зустрічається рідше, так як він дорожчий, оскільки естетичніший: наповнювач не просвічує крізь напірник. Переваги качиного пуху-пера як наповнювача:
-
доступна вартість;
-
легкість;
-
гігроскопічність;
-
повітропроникність;
-
м'якість.
Мінусами наповнювача з качиного пуху-пера є вразливість для кімнатних паразитів. Висока гігроскопічність сприяє розвитку у пуху патогенних бактерій. Тому така подушка частіше інших видів потребуватиме чищення та дезінфекції. Крім того, цей тип наповнювача не рекомендується використовувати алергікам.
Гусячий
Подушка, набита пухом гусака, коштує дорожче. Цей матеріал як наповнювач легший, пружніший, еластичніший. Через невагомість та ергономічність (комфортні для збереження пози сплячого) подушок з гусячого пера вони ідеально підходять для дітей та літніх людей. Крім того, користуватися виробами можна набагато довше, ніж подушками з качиного наповнювача.
Для виготовлення таких постільних речей також використовується пух білого і сірого кольору. Напірники для подушок із сірим пухом роблять грубіше, щоб не просвічував колір матеріалу. Більш тонку тканину використовують для виробів з білим гусячим пухом, проте такі подушки коштують дорожче.
Недоліки гусячого наповнювача – небезпека появи патогенної мікрофлори через натуральну природу матеріалу та можливість алергічних реакцій на перо.
Пух гагари
Подушки з гагачим пухом відносяться до постільних речей еліт-класу – вони найякісніші, рідкісні, а тому дорогі. Характеристики наповнювача обумовлюються ареалом проживання водоплавних птахів: гагари - пірнаючі качки, які населяють сувору Арктику. Підпушку збирають у пташиних гніздуваннях вручну – тому матеріал такий рідкісний і дорогий.
Вироби з гагачими пухом дуже легкі - майже невагомі, м'які, відмінно зберігають тепло і швидко приймають позу людини, що спить. Такі подушки добре пропускають і випаровують вологу, термін їхньої служби дуже тривалий. За всіх своїх переваг вироби з наповнювачем з пуху гагар складно знайти у продажу, вони дорого коштують і так само, як і інші натуральні подушки, не рекомендуються схильним до алергії людям.
В основному, сучасні виробники подушок із натуральної сировини попередньо обробляють пух-перо антикліщовими засобами та виконують озонування: це захищає вироби від появи паразитів.
Штучний (лебяжий) пух
Наповнювач, званий у побуті лебяжим пухом, насправді є силіконізованим волокном штучного походження. Натуральний матеріал видобути просто не можна: з живого птаха пух-перо зібрати неможливо, крім того, лебідь – теплолюбний, тому пуху в нього майже немає. До того ж, що найголовніше цей вид – представник Червоної Книги як особливо цінний представник фауни.
При виробництві «лебяжого» пуху ефірні волокна скручуються таким чином, що утворюють безліч дрібних сфер, що забезпечують матеріалу м'якість, близьку до якості натуральної сировини. В принципі, матеріал близький за властивостями до пуху природного походження, проте має деякі особливості, властиві тільки штучним наповнювачам.
Переваг подушок зі штучного лебедяного пуху достатньо:
-
вони легко відновлюють колишню форму;
-
стійкі до вологи та запахів;
-
пропускають повітря;
-
придатні для прання;
-
антиалергенні;
-
не схильні до зараження паразитами;
-
не вимагають особливого догляду;
-
коштують недорого.
До недоліків штучного пуху можна віднести низьку здатність вбирати піт; електростатичність, властиву всім ненатуральним матеріалам; низьку еластичність.
Тому, вибираючи подушку з наповнювачем з лебяжого пуху, потрібно розуміти: якщо виробник не вказує, що волокно синтетичне, це зовсім не означає, що воно натуральне, а отже, має особливості штучного матеріалу.
Плюси подушок з пуху та пір'я
Пух та пір'я – натуральні матеріали, якісні характеристики яких обумовлені самою природою. Людина лише адаптує їх під побутове використання, у тому числі і при виготовленні ліжка. Подушки з пера та пуху вибирають, спираючись на їх натуральне походження та пов'язані з цим переваги.
- Комфортність. Вироби м'які, приємні на дотик, завдяки натуральному наповнювачу.
- Високі теплоізоляційні властивості забезпечують повітряні прошарки між пушинками, що дозволяють повітря вільно циркулювати. Взимку на такій подушці тепло, а влітку прохолодно.
- Здатність добре вбирати вологу. Натуральний матеріал поглинає піт, що виділяється під час сну, а повітря, що циркулює, допомагає їй швидко випаровуватися.
- Легкість. Вага пухової подушки розміру 50 х 70 см лише близько 500 г.
- Еластичність, пружність, ергономічність. Натуральний пух, на відміну штучних наповнювачів, не збивається в грудки. Подушка набуває обрисів голови і легко відновлює свої форми після підйому.
Термін служби набагато перевищує показники виробів із штучними наповнювачами. А при належному догляді зносостійкість пухових подушок ще підвищується.
Мінуси пухо-пір'яних подушок
Поряд з очевидними перевагами використання пухо-пір'яних виробів є кілька мінусів, які слід врахувати, вибираючи постільну приналежність.
- Не підходять людям, схильним до алергічних реакцій. Це пов'язано з особливостями натурального матеріалу, де при неправильному догляді можуть завестися пилові кліщі.
- Вища ціна порівняно з виробами зі штучних волокон.
- М'яка перова подушка не підходить людям із проблемами опорно-рухового апарату.
І ще одна особливість: пухо-пір'яні подушки потребують правильного регулярного догляду - інакше переваги можуть перетворитися на недоліки.
Співвідношення пуху та пір'я у подушці
Подушка, що складається на 100% з пуху - дороге задоволення. Для надання деякої жорсткості виробу з метою зниження його вартості пух змішують в різних пропорціях з дрібним пір'ям. Чим вищий вміст останніх у наповнювачі, тим жорсткішою, високою і об'ємною буде подушка і меншою – її ціна.
Залежно від відсоткового співвідношення пуху і пера подушки поділяють на пухові, пухо-пір'яні та пір'яні. Перші повинні у складі мати від 85% пуху та 15% пір'я; другі – містять пух та пір'я наполовину – по 50%; треті – наповнюються переважно пером – більше половини вмісту.
За якістю краще подушка з великим вмістом пуху, але додавання пера зробить виріб об'ємнішим, вищим, жорсткішим, а головне – значно дешевшим. Змішаний варіант має гарні ортопедичні властивості та високі вентиляційні показники.
Термін служби пухо-пір'яних подушок
Середній термін експлуатації пухово-пір'яних виробів – 5 років. При належному регулярному догляді – спеціалізованій хімчистці, промиванні, провітрюванні – подушка може прослужити набагато довше – до 15-20 років. Хоча для гарантії безпеки здоров'я все ж таки краще замінювати цей аксесуар раз на 4 роки.
Розміри та вага подушок
Стандартні розміри подушок різних виробників – 50 х 50 см, 60 х 60 см, 50 х 70 см, 70 х 70 см, з яких найпоширеніші – 2 останні розміри. Розмір 70 х 70 см – радянський стандарт. Хтось віддає за звичкою перевагу таким подушкам, проте європейський стандарт 50х70 теж має шанувальників: горизонтальні параметри однакові, подушка так само комфортна, але коштує дешевше, ніж традиційний варіант. Розміри декоративних, дитячих подушок – 40 х 40 см, 40 х 60 см, з яких другий відповідає європейським стандартам.
Вибір напірника
Вибираючи подушку, потрібно звертати увагу не лише на її розміри, наповнення та вагу, а й на тканину чохла. Від правильно обраного напірника залежить комфортний сон, зносостійкість подушки та ціна виробу. Найбільш популярними для напірників сьогодні є матеріали, властивості яких представлені нижче:
- Тік - найщільніша тканина
- Бавовна - дешевий матеріал
- Сатин - високоміцний матеріал високої якості
- Жаккард - презентабельний, дорогий вид виробу
- Батист - підходить для людей із чутливою шкірою
- Шовк -
Який напірник для наповнювача кращий, вирішує кожен для себе. Багато хто віддає перевагу натуральним тканинам – бавовна, сатин, шовк. Важливий момент - вибирати слід матеріал з щільним переплетінням ниток, щоб пух-пір'я не полізли невдовзі із чохла.
На що звертати увагу при покупці?
Якщо має бути покупка подушки, а з якістю наповнювача та видом напірника Ви визначилися, на що потрібно звернути увагу, щоб разом із придбанням не прийшло розчарування?
- Огляньте подушку - чи немає пуху, пір'я, що пробивається: переконайтеся, що напірник якісний, пух розподілений рівномірно - не зібраний в грудки і немає порожнеч.
- Шви повинні бути рівними, міцними, якщо є кант – це ознака якісної роботи.
- Зімніть подушку: якщо вона змінюється з хрускотом, голосно шарудить, це говорить про погану якість тканини.
-
Натисніть на виріб: повністю відновити форму подушка повинна протягом 1-3 хвилин, а за півхвилини - має розправитися не менше 30%.
-
Підніміть за куточок подушку і струсіть: якщо вона наполовину спорожніла з одного боку – наповнювача не доклали і спати на такій подушці буде дискомфортно.
-
Колір. Напірник подушки не повинен просвічувати крізь наволочку. Запах. Понюхайте подушку - вона не повинна пахнути хімією, вогкістю або пухом.
Увага! Якщо виріб має сторонній запах, відмовтеся від такої покупки, не сподіваючись, що він «вивітриться» з часом! Якщо в результаті неправильного зберігання пух почав псуватися, від неприємного запаху позбутися не вдасться.